• Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Školský špeciálny pedagóg pracuje na našej základnej škole so žiakmi so ŠVVP, čo si vyžaduje diferencovanú prípravu na každého žiaka osobitne, a to z hľadiska obsahu vzdelávania, metód a organizačných foriem práce, konzultácií s vyučujúcimi a rodičmi. Dôležité sú reakcie žiakov so ŠVVP a ich rodičov, v ochote prispieť k úspechu celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Každý reaguje na úspech alebo neúspech inak.

Činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na tieto oblasti:

• konzultácie pri prijímaní žiakov so ŠVVP do ZŠ,
          • zakladať, viesť, aktualizovať a kompletizovať dokumentáciu žiakov so ŠVVP,
          • špeciálno-pedagogické intervencie realizované podľa jednotlivých ZZ,
          • vypracovanie IVVP novozačleneným žiakom so ŠVVP,
          • po konzultáciách s triednymi učiteľmi a ostatnými pedagógmi doplnenie a prepracovanie  IVVP žiakov na  aktuálny školský rok,
          • poskytnutie pomoci pedagógom pri vypracovávaní jednotlivých individuálnych plánov žiakom z predmetov určených poradenským zariadením,
          • individuálna práca so žiakmi so ŠVVP podľa rozvrhu,
          • pomáhať pri riešení problémov žiakov so ŠVVP,
          • konzultácie s rodičmi žiakov so ŠVVP,
          • zabezpečenie rediagnostiky podľa pokynov poradenských zariadení,
          • v prípade potreby prekonzultovať a zabezpečiť využívanie kompenzačných pomôcok u žiakov so ŠVVP (používanie notebooku, tabuliek a pod.),
          • spolupráca s pedagógmi,
          • spolupráca s riaditeľom školy a výchovným poradcom,
          • spolupráca s centrami poradenstva a prevencie (ďalej len CPP),
          • spolupracovať pri hodnotení žiakov so ŠVVP,
          • účasť na zápise žiakov do 1. ročníka,
          • účasť na školeniach a vzdelávacích aktivitách,
          • samovzdelávanie.

Škola má vonkajší bezbariérový prístup a má zriadenú špeciálnu učebňu, v ktorej je relaxačný kútik s pomôckami na rozvoj špecifických funkcií, percepcie, percepčno-motorickej koordinácie, pamäti, myslenia, koncentrácie pozornosti atď.