Zo staršej histórie sa dozvedáme, že v našej obci boli dve ľudové jednotriedne cirkevné školy: rímskokatolícka škola pri fare a od roku 1910 evanjelická škola. V rokoch 1928/29 pribudla trojtriedna obecná ľudová škola. Keďže staré objekty nevyhovovali novej výuke, začalo  sa v roku 1956 s výstavbou novej budovy školy.

1. 9. 1959 - bola vybudovaná súčasná budova školy a prvým riaditeľom sa stal Rudolf Štefanovič. Žiaci druhého stupňa dochádzali do obce aj zo susedného Dolného Trhovišťa.

História školy je v kronike zaznamenaná od šk. roka 1967/68, riaditeľom školy bol pán Elemír Fačkovec. V tomto roku sa zaviedol  11 dňový vyučovací cyklus s voľnými sobotami, 3 dni v týždni sa konalo odpoludňajšie vyučovanie. Tiež bola vypracovaná dokumentácia na sadovnícku úpravu školy architektmi a bola vybudovaná pevná cesta ku škole.

V šk. roku 1968/69 bol zavedený 5 dňový vyučovací cyklus a školu navštevovalo najviac žiakov v celej jej histórii – 252.

Od šk. roka 1970/71 až do januára  1979 bol riaditeľom školy pán Milan Ryba. Bola zavedená forma programového vyučovania v jazyku slovenskom a v počtoch už od 2. postupového ročníka.

Od februára 1979 do roku 1988 sa stal riaditeľom školy pán Ján Matula.

V šk. roku 1980/81 sa v 1. – 5. ročníku realizovalo nové poňatie výchovno-vyučovacieho procesu. V  júni 1981 bola zahájená stavba telocvične, školskej stravovne a polytechnickej dielne a otvorená a odovzdaná do užívania bola 17. mája 1985. Polytechnická dielňa, ktorá bola vybudovaná v suterénnych priestoroch školskej jedálne,  bola vybavená pracovným náradím.

V šk. roku 1988/89 sa až do júna 2004 stala riaditeľkou školy pani Ľudmila Michalčíková.

V šk. roku 1990/91 do života a práce škôl vstúpil nový orgán – rada školy  a nezávislé dobrovoľné združenie rodičov – rodičovské združenie.

V šk. roku 1996/97 žiaci pod vedením pedagógov obdržali certifikát o prijatí do národnej siete škôl podporujúcich zdravie v SR, kde cieľom projektu bola ochrana zdravia, potreba pohybu, čistota tried, okolia školy, údržba areálu školy a budovy školy. Škola sa zapojila aj do programu Škola bez alkoholu, cigariet a drog.

Dňa 1.1. 1998  OÚ v Trnave zriadil našu ZŠ ako samostatnú rozpočtovú organizáciu s právnou subjektivitou. Zriaďovateľom školy sa stala obec.

V šk. roku 2002/03 škola prešla pod správu obce, materská škola bola pričlenená k základnej škole  a školské zariadenie nesie nový názov Základná škola s materskou školou Pastuchov.

V júni 2004 bola poverená riadením školy pani Bronislava Urbašíková, neskôr Štipáková. Riaditeľkou školy bola do roku 2014.

Od 1.9. 2008  sa výchovno-vzdelávací proces realizuje podľa  Školského vzdelávacieho programu pre 1.stupeň  ZŠ - ISCED 1 (začínajúc 1. ročníkom) a pre 2. stupeň  ZŠ - ISCED 2 (začínajúc 5. ročníkom), ktorý vychádza zo Štátneho vzdelávacieho programu.

13.11.2009 sa uskutočnila slávnostná akadémia pri príležitosti 50. výročia otvorenia súčasnej budovy školy a 30. výročia otvorenia materskej školy a začína sa písať nová história školy.

V šk. roku 2014/15 sa riaditeľkou školy po výberovom konaní stala pani Mária Šimunová.

Zdroj: Fusek, Gabriel – Hunka, Ján – Fačkovec, Elemír. 1996. Pastuchov : Obecný úrad Pastuchov, 1996. ISBN 80-967504-3-7, obecná kronika, školská kronika