• Inklúzia žiakov

        • -

          Inklúzia žiakov v našej škole

           

          ,,Nie je umenie dokázať, že dieťa niečo nevie,

          umenie je dať mu príležitosť ukázať, že niečo vie,

          a tým dieťa pozitívne motivovať.“

           

          Učiteľov aj rodičov znepokojuje skutočnosť, že dieťa má problém naučiť sa čítať, písať a počítať, čím sa dostáva do spoločensky nevýhodného postavenia. Problém naučiť sa čítať, písať a počítať znamená zahatať mu cestu k informáciam a k vzdelaniu. Pomôcť takému to jednotlivcovi znamená pochopiť nie práve priaznivú situáciu. Pochopenie problému je prvým krokom k pomoci.

          Na našej škole prebieha školská inklúzia formou začlenenia do bežnej triedy. V školskom roku 2023/ 2024 touto formou vzdelávame 23 žiakov. Ide prevažne o žiakov s poruchami učenia:

          Dyslexia porucha učenia, ktorá postihuje schopnosti čítania. Pri čítaní musí dieťa zreteľne rozlišovať tvar písmen, premeniť ho na zvukovú podobu. Žiak postupne prechádza po písmenách  a z reťazca znakov skladá slabiky, slová, vety. Úroveň čítania je pri dyslexii nižšia vzhľadom na ostané výkony dieťaťa.

          Dysgrafia – porucha učenia, ktorá postihuje grafickú podobu písaného prejavu, čitateľnosť textu a úpravu. Dysgrafia má vplyv aj na tvar a veľkosť písma, čiže jedinec má tendenciu nepravidelne meniť veľkosť či už tlačeného, alebo písaného písma v slove. Čo sa týka tvaru tak veľmi časté je menenie sklonu písma (raz sklonené viac vpravo, raz vľavo). Dysgrafik sa snaží svoje písmo aj opraviť, preto je v jeho písme častý výskyt škrtancov, hrúbok a machúľ. Pomerne často vynecháva v slovách písmená, alebo slovo začne a následne ho nedokončí. Často sa vyskytuje u detí v kombinácii s dyslexiou a dysortografiou.

          Dysortografia - porucha učenia prejavujúca sa v neschopnosti správne sa písomne gramaticky vyjadrovať, napriek tomu, že dieťa má primerané rozumové schopnosti a dostáva sa mu dostatočného výchovného a výukového vedenia. Dieťa často výborne ovláda gramatické poučky, ale nevie ich pohotovo uplatniť napr. pri písaní diktátu. Nepatrí sem celá oblasť gramatiky, ale najmä zámena krátkych a dlhých samohlások, vynechávanie, zamieňanie, pridávanie písmen, slabík a slov.

          Dyskalkúlia - porucha schopnosti operovať s číselnými symbolmi a s číselným radom, často sa spája s narušenou priestorovou orientáciou. Dieťa s dyskalkúliou si nedokáže predstaviť a pochopiť číselný rad, má problémy s prechodom cez desiatku, zamieňa si podobné čísla či poradie číslic, nevie porovnať skupinky podľa počtu, zamieňa si znamienka (+, -, ., :). Všetky symptómy porúch učenia spôsobujú zlyhávanie dieťaťa pri školských výkonoch a prelínajú sa do celého edukačného procesu. 

          ADD a ADHD je najčastejšie sa vyskytujúca porucha správania, ktorá ovplyvňuje učebné výsledky, správanie a sociálne vzťahy žiaka a vyžaduje si špecifický prístup vo vzdelávaní. Je to skupina porúch so začiatočnými prejavmi pred siedmym rokom života. Neprejavuje sa len situačne, ale ovplyvňuje všetky činnosti a oblasti správania dieťaťa – učenie, hry, sociálne vzťahy a podobne. U časti populácie pretrváva do dospelosti, pričom sa intenzita prejavov môže zmierňovať. Naopak, ak je miera hyperaktivity, resp. až agresivity vysoká, pri pretrvávajúcich negatívnych vplyvoch prostredia môže byť porucha základom pre vývin asociálneho správania. Špecifickým rysom je, že táto porucha primárne nevzniká na základe nevhodnej výchovy, sociálneho pôsobenia. Presná príčina vzniku je doteraz neznáma, ale viaže sa na organické poškodenia (vzniká na neurobiologickej báze), vplyv môžu mať napr. genetické faktory, oneskorené zrenie centrálneho nervového systému (CNS), niektoré lieky, ap.  

          Sluchové postihnutie je čiastočná alebo úplná strata sluchu, obmedzená možnosť vnímania sluchových podnetov. Toto postihnutie možno vymedziť dvoma krajnými prípadmi:                  nedoslýchavosť - ľahší stupeň sluchovej poruchy, keď jedinec vníma reč prevažne sluchom,        úplná hluchota - jedinec vôbec nepočuje, dieťa vníma reč prevažne zrakom a hmatom.

          Mentálne postihnutie je stav oneskoreného, zastaveného alebo neúplného vývinu intelektu. Takéto dieťa má narušené poznávacie schopnosti (zrak, sluch, myslenie, pamäť, reč).

          Telesné postihnutie môže byť buď vrodené alebo získané a týka sa pohybovej. „Ide predovšetkým o poruchy nervového systému, pokiaľ majú za následok poruchu hybnosti“ (Jankovský, 2001, s. 31). Má vplyv na psychickú rovnováhu dieťaťa, na vzťahy k rovestníkom, komunikáciu, sebaobsluhu a na pracovné uplatnenie. Medzi najčastejšie druhy telesného postihnutia patria:

          • Mozgové pohybové poruchy - cerebrálne pohybové poruchy (obrny, najmä DMO), ktoré vznikajú pred narodením, počas pôrodu alebo v ranom detstve.
          • Rázštep chrbtice vzniká v prvých 4 až 6 týždňoch tehotenstva, kde príčinou môže byť dedičnosť  a vplyv prostredia.
          • Svalové choroby sú geneticky podmienené a predstavujú rozpad svalstva, pričom dieťa je na vozíku ( najčastejšia je progresívna svalová dystrofia).
          • Ortopedické ochorenia, kam patria dysmélie (poruchy vývoja končatín), skoliózy (chorobné vykrivenia chrbtice) a amputácie (teda umelé odňatie časti končatiny).

          Vo výchovno-vzdelávacom procese má žiak so ŠVVP vypracovaný individuálny výchovno–vzdelávací program (ďalej IVVP) a v ňom rozpracované zmeny, ktoré by mu mali pomôcť lepšie zvládnuť učivo. S programom sa vždy oboznámi triedny učiteľ a ďalší vyučujúci, ktorí sa podieľajú na jeho výchove a vzdelávaní, riaditeľ školy a rodičia. Program však ešte nie je zárukou úspešného štúdia a žiak sa musí pravidelne a zodpovedne pripravovať na vyučovanie, jedine v takom prípade môže napredovať.  

           

          Použitá literatúra:

          RNDr. Eva Krčahová, PhDr. Soňa Šestáková: Integrácia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v bežnej škole (Metodicko-pedagogické centrum Bratislava, 2012)  

          Terézia Harčariková: Základy pedagogiky jednotlivcov so špecifickými poruchami učenia (Iris,2010)